Stara je izreka da je štednja mudrost trošenja. Ipak, svi volimo trošiti kada imamo novca, a štednja nam se tada čini kao odricanje od trenutne potrošnje. Kupiti željene cipele, mobitel, otići na skupu večeru ili uložiti taj iznos u budućnost – dilema je mnogima. Postavljamo sebi pitanje: priuštiti sebi svaku želju ili odreći se trenutnog zadovoljstva, ali spavati mirno jer znamo da smo osigurali svoju budućnost?
S godinama, kako sazrijevamo i shvatamo bolje koliko je život nepredvidljiv, izbor postaje lakši, jer zavolimo sigurnost. Lijepo je znati da nas u nekim starijim godinama čeka barem neka finansijska izvjesnost, novac koji smo uložili u štednju!
Stručnjaci kažu da je bolje početi sa štednjom dok smo mlađi, ne samo zbog dužeg niza godina kroz koji se može skupiti lijep iznos, već i zbog odgovornijeg ponašanja spram novca u međuvremenu i njegove racionalnije potrošnje. Ipak, dob nije presudna, važno je samo donijeti odluku da i naša budućnost vrijedi kao i naša sadašnjost.
Na red tada dolazi druga odluka - gdje i kako štedjeti, u šta uložiti novac? Mogućnosti su razne: banke, osiguravajuća društva, dionice, fondovi itd., ali rizici nisu jednaki. Veći rizici znače potencijalno i veće povrate, ali i veće mogućnosti gubitka, kao što su npr. dionice. Njihova vrijednost ovisi o uspješnosti kompanije koja ih je izdala, a njihova uspješnost se također stalno mijenja. Previše je tu faktora u igri da bi jedna prosječna osoba bez velikog znanja o ekonomiji mogla dobro da se snalazi.
Iz istih razloga većina ljudi se odlučuje na jednu od dvije mogućnosti, štednja u banci ili ugovaranje životnog osiguranja u osiguravajućem društvu. U oba slučaja manji je povrat, ali i manji rizik.
Štednja u banci vs u osiguravajućem društvu
Štednja u banci može biti neoročena, tzv. a vista ili štednja po viđenju, ona je fleksibilna u smislu da joj uvijek imate pristup, ali je i kamata na nju jako niska, nekad čak i 0%. Oročena štednja nudi višu kamatu, ali novcem možete raspolagati tek nakon isteka roka oročenja. Također, u zadnje vrijeme kamate na oročenu štednju su jako male, u prosjeku ispod 1%. Štednja u banci je sigurna, ali nije mnogo isplativa. Ona bukvalno služi da „sklonite novac na stranu“ na određeni period da ga ne biste trošili, a po isteku oročenog roka, dobit ćete otprilike onoliko koliko ste uložili.
Štednja kod osiguravajućeg društva kroz polisu životnog osiguranja, mnogo je više od same štednje, ono je životna investicija.
Pod pojmom životnog osiguranja, mnogi imaju predstavu da će osigurana suma biti isplaćena samo u slučaju smrti osiguranika. Međutim, mnogo veća je vjerovatnoća slučaj doživljenja. Kada istekne osigurani period, osiguranik će dobiti povrat uloženog novca uz pripisanu dobit po polisi za svaku godinu osiguranja.
Životno osiguranje savremeni je oblik zaštite pojedinca ili porodice od rizika od neočekivanih događaja ili šteta. Razlog zašto je ovaj moderni vid štednje toliko popularan je upravo ta njegova dvojakost: ono je i štednja i osiguranje života! Ovisno od vrste proizvoda, pored klasičnog osiguranja života, postoji i životno osiguranje u slučaju doživljenja, smrti i nastupa teške bolesti, kao što je UNIQA Comfort životno osiguranje.
Prednosti UNIQA Životnog osiguranja
Da bismo odgovorili na pitanje da li se isplati ugovoriti životno osiguranje, prođimo prvo par osnova šta ono podrazumijeva:
- Sklapanjem životnog osiguranja obavezujete se na plaćanje ugovorene premije osiguranja, a društvo za osiguranje zauzvrat se obavezuje isplatiti vam ugovorenu svotu osiguranja pri nastupu osiguranog događaja;
- Premiju možete uplaćivati mjesečno, kvartalno, polugodišnje, godišnje ili jednokratno, ovisno od paketa za koji se odlučite;
- U slučaju da nastupi smrt osiguranika, kompletan iznos osigurane sume se isplaćuje njegovim nasljednicima, čak iako je smrt nastupila nakon samo prve uplate;
- Kod nekih paketa, pokriće osigurane sume podrazumijeva i 20 teških bolesti, te u slučaju nastanka jedne od njih, kompletan iznos se isplaćuje odmah;
- Pored osigurane svote životnog osiguranja, po isteku polise osiguranik dobija i dodatnu pripisanu dobit po polisi za svaku godinu osiguranja.
Životno osiguranje kao vid štednje u osiguravajućem društvu već po gore navedenom se isplati. Uz to, ono nudi i druge zaštite i sigurnost:
- životno osiguranje u slučaju smrti osiguranika finansijski olakšava teret porodici
- može se upotrijebiti kao primanje privatne penzije, pa na taj način poboljšati standard u trećoj životnoj dobi
- uz dopunsko osiguranje za 55 – 90 KM dodatnog godišnjeg troška, životno osiguranje pruža zaštitu i u slučaju zdravstvenih problema: za slučaj trajne invalidnosti, dnevne naknade za boravak u bolnici, troškove liječenja te lom kostiju.
UNIQA Osiguranje u svojoj ponudi ima pet osnovnih paketa životnog osiguranja, od kojih je jedan i i UNIQO Životno osiguranje, koje je namijenjeno najmlađima i koje će im u budućnosti obezbijediti sredstva za početak samostalnog života i doprinijeti njihovoj izvjesnijoj budućnosti.
Uz životno osiguranje, mogu se zaključiti i niz dopunskih osiguranja kao što je osiguranje od nezgode i NutriFit dopunsko osiguranje. NutriFit je analiza koja nudi svakome da spozna potrebe vlastitog tijela i da u skladu s tim unese promjene u prehrani i stilu života. Ono podrazumijeva ličnu DNK nutrigenetsku analizu koja omogućava personalizirani pristup potrebama tijela, odnosno genetske predispozicije.
Putem online kalkulatora životnog osiguranja brzo i jednostavno možete uraditi izračun, te saznati koji paket je idealan za vas, bilo kao pojedinca ili porodice.