Štednja novca je jedan od onih životnih ciljeva koje sami sebi često obećamo, ali teško ih se pridržavamo. Slično kao i izjave „od sutra sam na dijeti“ ili „počinjem vježbati od ponedjeljka“, štednju uvijek odgađamo, iako dobro znamo da time varamo sami sebe. Trik kod štednje je da jednostavno s njom započnemo, pa makar i malim koracima, jer najteže je početi. Važno je biti odgovoran prema samom sebi, a to podrazumijeva i dovođenje naših finansija u red. Da bi nam bilo lakše započeti sa štednjom, možemo na to gledati sa sljedeće tačke gledišta: plati prvo samom sebi! Slijedi nekoliko savjeta kako uštediti novac na pametan način.
- Vodite evidenciju o svojim troškovima
Prvi korak koji morate napraviti da biste mogli početi sa štednjom je da utvrdite koliko novca zapravo trošite. Bilježite sve troškove, i velike i male, poput dnevnih kafa ili parking tiketa. Najpreglednije će biti ako napravite tabelu sa raznim kategorijama, npr. namirnice, režije, benzin, krediti, održavanje itd., te da redovno svodite ukupne iznose (sedmično ili mjesečno), pa će vam situacija postati jasnija. Kao što je rekao Benjamin Franklin, „Pripazite na sitne troškove, jer i najmanje propuštanje može potopiti veliki brod.“!
- Odredite budžet za štednju
Samim bilježenjem i sortiranjem vaših troškova prema kategorijama već ste započeli sređivanje vaših finansija. Sad kada znate koliko trošite, lakše vam je odrediti koliko vam preostane za štednju, odnosno na kojim stavkama možete napraviti neke korekcije, pa odvojiti određeni iznos za štednju. Tako ste zapravo i kreirali budžet pomoću kojeg lakše možete pratiti vaše prihode i rashode, te zaustaviti prekomjerno trošenje. Sjetite se da uračunate i određene troškove koji se ne pojavljuju svaki mjesec, ali povremeno morate i njih platiti, poput registracije auta ili njegovog servisiranja.
- Riješite se nekih troškova
Realno sagledajte vaše troškove, pa pronađite koje stavke nemaju više smisla. Da li možda plaćate neku članarinu ili pretplatu, a uslugu uopšte ne koristite? Odete li u supermarket i kupite sve što vam privuče pažnju, a zapravo vam baš i ne treba? Je li vam nužno baš svugdje da se vozite autom i plaćate parking i dodatno gorivo? Također možete pripaziti i sa režijama, barem onim koje nisu fiksne, kao što su računi za telefon ili struju. Pregledom vaših tabela sa evidencijom troškova i sami ćete uvidjeti da uvijek ima troškova koji zaista nisu neophodni, a od kojih možete stvoriti solidan budžet za štednju. Jedna mudra izreka kaže: nemojte štediti ono što vam ostane nakon trošenja, već trošite ono što vam ostane nakon štednje.
- Postavite ciljeve štednje
Bitno je da imate jasan cilj zbog kojeg štedite. Možda vam novac treba za godišnji odmor, možda da unaprijedite auto ili jednostavno želite obezbijediti neku finansijsku sigurnost u budućnosti ili možda sve to! Razdvojite vaše ciljeve štednje u kratkoročne i dugoročne. Na primjer, kratkoročni ciljevi u narednih 1-3 godine mogu obuhvatiti novac za nepredviđene troškove (kvar nekog uređaja i sl.), godišnji odmor, dio novca za novo auto. Dugoročni ciljevi za 4 i više godina mogu biti školarina za obrazovanje vaše djece, penzija ili veći radove na vašoj kući ili stanu (npr. zamjena stolarije, novi krov i sl.).
- Odredite prioritete
Sada, kada ste na pregledan način utvrdili na šta sve trošite novac i ustanovili koje troškove možete izbjeći, a koje korigovati, otvorili ste put za štednju za ono što vam je važno. Razmislite o prioritetima i nemojte dozvoliti da vam kratkoročni ciljevi „pojedu“ sav budžet za štednju za dugoročne ciljeve. Je li novi smart telefon svake godine baš važniji od štednje za penziju? Prema riječima legendarnog glumca Michaela Caina, „Štedite novac, jer u starijoj dobi trebat će vam duplo više nego što mislite.“.
- Odaberite pravi način štednje
Štednju za kratkoročne ciljeve možete čuvati na štednim računima, pa čak i više njih, ali povedite računa o kamatama i troškovima održavanja računa da biste procijenili šta vam se najviše isplati. Za dugoročne ciljeve najbolje je izabrati metod štednje gdje imate i određenu dobit na uplaćeni iznos te neke dodatne pogodnosti. Idealan izbor za to je životno osiguranje gdje štedite, ostvarujete dobit za svaku godinu štednje i ujedno osiguravate život. UNIQA životno osiguranje nudi upravo to – štednju, sigurnost i mir za godine koje dolaze. UNIQA programi životnog osiguranja su pouzdana finansijska podrška i oslonac u planiranju vaše budućnosti i budućnosti vaše porodice.
Programi Classic, Comfort, Kapital i UNIQO su posebno osmišljeni prema Vašim potrebama i nude širok izbor pogodnosti za individualne osiguranike i članove njihovih porodica.
Kako bi odabrali idealan program životnog osiguranja, odnosno našli polisu koja najbolje odgovara Vašim potrebama i budžetu, upotrijebite naš online kalkulator životnog osiguranja koji će Vam na jednostavan i brz način dati odgovor na pitanje koji paket osiguranja je idealan za Vas i Vaše najdraže! Misli, živimo bolje zajedno! Misli UNIQA